"UTW są takie jacy ich Liderzy"

25 listopada br. odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona edukacji osób starszych i nowym wyzwaniom z niązwiązanych. W konferencji wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele świata edukacji – Profesorowie: Tadeusz Aleksander, Kazimierz Wiech, Józef Lipiec, Norbert Pikuła, Zbigniew Szczerbowski, Roman Wadowski, a także Pani Profesor Maria Francuz – którzy od wielu lat współpracują i działają na rzecz osób starszych w środowisku UTW, a także doktorzy: Anna Okońska-Walkowicz, Jolanta Perek-Białas, Stojgniew Sitko oraz Roman Biskupski. Poza przedstawicielami kadry naukowo-dydaktycznej znaleźli się przedstawiciele organizacji rządowych i samorządowych: Wioletta Wilimska (Dyrektor ROPS w Krakowie) Sylwia Grzesiak-Ambroży (Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego), Stefan Kołucki (Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w MRPiPS), a także Gość Specjalny – Małgorzata Zwiercan (Poseł na Sejm RP oraz Przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej).

Miejsce konferencji okazało się wyjątkowym symbolem, bowiem wybrane na nie zostało Centrum Kongresowe Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Główna aula bez trudu pomieściła ponad 100 uczestników konferencji, a także „wolnych słuchaczy” – studentów Uniwersytetu Rolniczego.

Po uroczystym powitaniu gości przez Panią Prezes Federacji – Wiesława Borczyk oddała głos moderatorowi konferencji – Ewie Piłat – dziennikarce i Pełnomocnik Rektora ds. Jagiellońskiego UTW. W swojej wypowiedzi podkreśliła ona rolę liderów UTW, których nazwała „lokomotywą”, której czasem może zabraknąć „pary” oraz to, że tak naprawdę „UTW są takie jacy ich liderzy”.

Jako pierwszy wystąpił Profesor Kazimierz Wiech, który wspominał pracę ze studentami trzeciego wieku oraz zaznaczył jak ważne jest kierowanie się sercem oraz szacunkiem w relacjach z nimi w procesie edukacji oraz integracji. Podkreślił znaczenie uważności w życiu codziennym oraz wolności, które są podstawą do tego by być twórczym

i działać dla dobra innych.

W kolejnym wystąpieniu Małgorzata Zwiercan wyraziła serdeczne podziękowania Pani Wiesławie Borczyk za zaangażowanie w pracę na rzecz UTW w Polsce.

Następnie głos zabrała dr Perek-Białas przybliżając temat dotyczący systemu wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania.

Po jej wystąpieniu dyrektor Kołucki omówił dokładnie Rządowy Program Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na rok 2017 oraz wspomniał o tym kiedy zostanie ogłoszony konkurs ofert – grudzień 2016r. Odpowiedział też na liczne pytania od uczestników konferencji, w tym m.in wspomniał o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Po przerwie odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatów „Profesjonalny UTW”. Wśród UTW, które zostały recertyfikowane – odnowione certyfikaty uzyskało 12 UTW: Limanowa, Rabka Zdrój, Dąbrowa Tarnowska, Nowy Targ, Zawiercie, Kielce, Leszno, Świętochłowice, Mielec, Andrychów, Gliwice, Nowy Sącz.

Natomiast wśród 9 UTW, które po raz pierwszy otrzymały certyfikaty były UTW: Kędzierzyn Koźle, Ruda Śląska, Tarnowo Podgórne, Jasło, Głuchołazy, Sanok, Zakopane, Jędrzejów, Ostrowiec Świętokrzyski.

Po rozdaniu certyfikatów głos zabrała Sylwia Grzesiak-Ambroży omawiając wstępne założenia systemu teleopieki w Małopolsce. Po niej wystąpił dr Roman Biskupski, który mówił o wolontariacie seniorów podając liczne przykłady zaczerpnięte ze swojej działalności oraz formułując wyzwania w tym obszarze.

Jako ostatni wystąpił dr Stojgniew Sitko przybliżając uczestnikom konferencji dobre praktyki promocji zdrowia dla osób starszych.

Wystąpienia kolejnych osób odbywały się z wykorzystaniem prezentacji, z którymi można się zapoznać klikając w odpowiedni link:

1. prezentacja Profesora Kazimierza Wiecha

2. prezentacja dyrektora Stefana Kołuckiego

3. prezentacja Dyrektor Sylwii Grzesiak-Ambroży

4. prezentacja dr Stojgniewa J. Sitko

Ze szczegółami dotyczącymi konferencji będzie można zapoznać się w Ogólnopolskim Biuletynie Federacji, który zostanie wydany jeszcze w tym roku.

Wkrótce zostaną opracowane i upublicznione rekomendacje po konferencji.