Osoby starsze – samostanowienie i samoorganizacja
Publikacja (booklet) pt. "Osoby starsze – samostanowienie i samoorganizacja" została sporządzona w ramach projektu „Polsko-niemiecki cykl seminariów jako wkład do rozwoju aktywności seniorów i polityki senioralnej w Polsce i w Niemczech” we współpracy EUROSOZIAL Parytetowego Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Niemieckiej i Europejskiej z Biurem Międzynarodowej Polityki Senioralnej Federalnej Wspólnoty Roboczej Organizacji Senioralnych BAGSO. Booklet został sfinansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży BMFSFJ.
Starzenie się populacji to problem uniwersalny, generowany przez spadek dzietności oraz przez wzrost przeciętnego trwania życia. W 2019 roku 20% ludności Unii Europejskiej było w wieku powyżej 65 lat. Coraz więcej osób starszych chce angażować się społecznie, wolontarystycznie, zakładać stowarzyszenia, uczyć się języków, poznawać nowe hobby, a przede wszystkim decydować o sobie i wpływać na decyzje polityczne dotyczące ich przyszłości.
W publikacji autorzy prezentują możliwości i przykłady samoorganizacji, samostanowienia oraz dostosowanie rynku usług na rzecz seniorów do zmieniających się potrzeb. Intencją bookletu jest dostarczenie informacji potrzebnych we współpracy transgranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności środowisk senioralnych.
Miłej lektury!
Izabela Czuba
Kierownik Projektu