Przejdź do treści

Profesjonalne seniorskie NGO – kształcą, edukują, aktywizują!

    W okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku z siedzibą w Nowym Sączu realizuje projekt pt. „Profesjonalne seniorskie NGO – kształcą, edukują, aktywizują!”, który uzyskał dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

    Cel główny projektu obejmuje podniesienie kompetencji przez co najmniej 360 przedstawicieli  z co najmniej 40 seniorskich organizacji pozarządowych w Polsce w zakresie niezbędnym do efektywnego świadczenia usług społecznych w obszarze edukacji i kształcenia – w okresie od 01.01.2025-31.12.2026.

    Grupa docelowa obejmuje osoby fizyczne będące przedstawicielami (tj. członkami, pracownikami lub wolontariuszami) org. pozarządowych dedykujących swoją ofertę osobom starszym (tj. 60+) w szczególności liderów tych podmiotów (członków zarządu/innych organów statutowych/regulaminowych), którzy chcą pozyskać wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego świadczenia usług społecznych w obszarze edukacji i kształcenia. Zakłada się, iż w projekcie weźmie udział 400 takich osób (360K, 40M).  

    Główne zadania projektowe obejmują:

    1. aktualizację, druk i dystrybucję do co najmniej 660 seniorskich organizacji pozarządowych w Polsce IV wydania publikacji „Standardy działania uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce”– opracowania ekspertów Wnioskodawcy formułującego zbiór rekomendowanych standardów działania tej grupy NGOsów w obszarze prawnym, merytorycznym i organizacyjnym, których wdrożenie i przestrzeganie pozwala podnieść jakość i efektywność działania podmiotu w zakresie dostarczania interesariuszom potrzebnych im usług społecznych szczególnie w obszarze, edukacji i kształcenia całożyciowego,
    2. uruchomienie i prowadzenie Ogólnopolskiego Centrum Doskonalenia Kadr Organizacji Seniorskich – którego zadaniem będzie prowadzenie systematycznej pracy z uczestnikami projektu w ramach doradztwa/mentoringu oraz szkoleń w oparciu o powołane wyżej „Standardy…” (m.in. weryfikacja spełniania standardów w reprezentowanej organizacji, wsparcie w ich wdrożeniu/uzupełnieniu w podmiocie, pomiar zdobytych kompetencji) celem podniesienia potencjału do świadczenia usług społecznych w obszarze edukacji i kształcenia całożyciowego.

    Głównie rezultaty realizacji projektu w opisanym wyżej kształcie obejmują podniesienie kompetencji przez co najmniej 360 przedstawicieli z co najmniej 40 seniorskich organizacji pozarządowych w Polsce w zakresie niezbędnym do efektywnego świadczenia usług społecznych w obszarze edukacji i kształcenia.

    Wartość projektu: 960 350, 00 zł

    Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 792 480, 82 zł

    #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


    Stosownie do art. 3 ust. 5 umowy o dofinansowanie projektu „Profesjonalne seniorskie NGO – kształcą, edukują, aktywizują!” (nr umowy: FERS.04.12-IP.04-0004/24) Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku uprzejmie informuje o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności ww. Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektu z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

    • poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub na adres Instytucji Pośredniczącej: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa;
    • skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    HARMONOGRAM WSPARCIA W PROJEKCIE „PROFESJONALNE SENIORSKIE NGO – KSZTAŁCĄ, EDUKUJĄ, AKTYWIZUJĄ!”
    NR PROJEKTU: FERS.04.12-IP.04-0004/24

    Data zamieszczenia harmonogramu: 21 luty 2025 r.

    Rodzaj udzielanego wsparcia: indywidualne doradztwo/mentoring prowadzone w ramach Ogólnopolskiego Centrum Doskonalenia Kadr Organizacji Seniorskich w oparciu o publikację „Standardy działania uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce” wydaną w ramach ww. projektu – wsparcie procesu weryfikacji ich spełniania przez organizację reprezentowaną przez uczestnika oraz ich praktycznego wdrażania/uzupełniania w tym podmiocie w połączeniu z nabywaniem/rozwijaniem osobistych kompetencji uczestników w obszarze formalno-prawnych i merytoryczno-organizacyjnych aspektów działania tego typu podmiotów jak również nawiązywania i realizowania współpracy z podmiotami zewnętrznymi.

    Ramy czasowe udzielania wsparcia: 1 marca 2025r. do 31 grudnia 2026r.

    Dni i godziny udzielania wsparcia: każdy wtorek, środa, czwartek w godzinach 9.00-14.00 (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy).

    Adres miejsca udzielania wsparcia: 33-300 Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 18

    Forma realizacji wsparcia: stacjonarnie i/lub zdalnie

    Kanały komunikacji dotyczącej udzielanego wsparcia:

    1/ telefon: 696 952 016
    2/ mail: federacjautw@interia.eu

    UWAGA! W celu zapewnienia maksymalnej dostępności wsparcia dla beneficjentów ostatecznych istnieje możliwość jego udzielania w formie stacjonarnej lub zdalnej w innych dniach i godzinach dostosowanych do preferencji uczestników.


    Najnowsze wydanie „Standardów działania uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce”

    Publikację można nieodpłatnie pobrać TUTAJ.


    DOKUMENTACJA REKRUTACYJNA DO PROJEKTU „PROFESJONALNE SENIORSKIE NGO – KSZTAŁCĄ, EDUKUJĄ, AKTYWIZUJĄ!”
    NR PROJEKTU: FERS.04.12-IP.04-0004/24

    • Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie pn. „Profesjonalne seniorskie NGO kształcą, edukują, aktywizują!” z dnia 28 lutego 2025 r. – aby pobrać kliknij TUTAJ.
    • Formularz zgłoszeniowy – deklaracja przystąpienia do projektu – aby pobrać kliknij TUTAJ.
    • Oświadczenie organizacji pozarządowej składane w ramach procesu rekrutacji do projektu – aby pobrać kliknij TUTAJ.